צוואות וירושות

המשרד מעניק שירותי צוואות וירושות הכוללים בעיקר הכנת צוואות, בקשות לצווי ירושה, מינוי מנהלי עיזבון וצווי קיום צוואה.

צוואות וירושות הן נושא שכל איש ואישה מתמודדים עמו בשלב מסוים בחייהם. מדובר בנושא מורכב, מאחר ולרוב הוא מערב מגוון רחב של גורמים בעלי ערך רגשי, כמו משפחה ואופן חלוקת רכוש. בנוסף, הוא גם מהווה צורך בניסוח של מסמכים ברורים ומעוגנים בחוק, המסמלים את סוף החיים של עורך הצוואה.

בעת עריכת צוואה מומלץ להיוועץ בשירותיו של עורך דין הבקיא בכל בחוק ובהלכה הפסוקה כמו גם בפסקי דין חדשים על מנת לשמור על האינטרסים של כל לקוח.

דין הצוואות והירושות במדינת ישראל

בישראל, דיני הצוואה והירושה מוסדרים לפי חוק הירושה התשכ"ה-1965. בחוק זה מפורטים הדינים באשר לאופן ההתנהלות מול כל פרוצדורה באופן אישי, הן אם מדובר בצוואה והן אם מדובר בירושה.

מהי צוואה?

צוואה היא מסמך משפטי שנכתב על ידי אדם, במטרה לפרט כיצד יחולק עזבונו לאחר מותו. המטרה של הצוואה, היא לשקף את רצונו של המצווה, ובכך להבטיח שהחלוקה של רכושו תתבצע בהתאם לרצונו לאחר שיעזוב את העולם.

היתרון בכתיבת צוואה, היא שהיא מאפשרת לכל אדם להחליט כיצד יחולק עזבונו בהתאם לרצונו ולא בהתאם לחלוקה בחוק. לדוגמא, באפשרותו של אדם לחלק את רכושו בין יורשיו שלא באופן שווה ו/או להורות שרכושו יינתן לאנשים שכלל אינם מפורטים בחוק הירושה, כמו קרובי משפחה מקרבה שנייה ומעלה, חברים ואפילו צדקה.

לפי סעיף 18 לחוק הירושה, צוואה שנכתבת כדין יכולה להיערך במספר דרכים: בכתב יד, בפני עדים או בפני רשות מוסמכת. במקרים מסוימים, צוואה יכולה להימסר גם בעל פה.

כל עוד בעל הצוואה עודו בין החיים, באפשרותו לשוב ולשנות את אופן החלוקה שנקבע בצוואה בכל עת. בכדי להבטיח את קיום הצוואה עם מותו, בפרט כאשר מדובר בצוואה בכתב או בצוואה שנוסחה בפני עדים, מומלץ ולהפקיד את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה.
במידה וברצונו של המצווה לערוך שינוי בצוואה הקיימת, באפשרותו לשוב ולשנות את הצוואה בעתיד.

מהי ירושה?

חוק הירושה קובע כיצד יחולק עזבונו של הנפטר במקרה של היעדר צוואה. לפי החוק, יורשיו של המנוח יהיו בן או בת זוגתו וילדיו. דהיינו, הילדים יקבלו חצי מעיזבונו של המנוח, בעוד שהאישה או הבעל יקבלו את החצי השני. במידה ולמנוח אין ילדים או בן/בת זוג, חוק הירושה מכתיב כי העיזבון יועבר להוריו. במידה והוריו של המנוח אינם בין החיים, מלוא הירושה של המנוח תועבר לידי המדינה.

ניתן לממש ירושה על ידי פנייה אל רשם הירושה בבקשה לקבל צו ירושה. במקרים מסוימים קיימת לצדדים האפשרות להגיש התנגדות לצו הירושה. עם קבלת צו הירושה, ניתן יהיה לממש אותה.

Open chat
💬 צריכים עזרה?
היי 👋
איך אפשר לעזור?